1000 Km Giden Elektrikli Araba

1000 KM yol giden araç, Alman otomatik üreticilerinden Mercedes 3 Ocak itibariyle tanıtımını yaptığı Mercedes Benz Vision EQXX tek şarj dolumun da 1000 km sürüş mesafesine sahip araçtır. Aracın tavanına yerleştirilen 117 hücreli bir güneş paneli bulunmaktadır. Elektrikli araba sahip olduğu tüm elektronik aksamlar güneş enerjisiyle çalışacak.

2030 yılına kadar tamamen elektrikli araçlara dönüşüm sürecini tamamlamak isteyen Mercedes markası, mevcut elektrikli araçlar arasında en verimli araçlar arasında gösterilen Mercedes Benz Vision EQXX en büyük teknoloji fuarında tanıtımını yaptı. Aracın özelliklerine dair bilgiler aşağıda belirtilmiştir.

Mercedes Benz Vision EQXX Elektrikli Araba Özellikleri Nelerdir?

Mercedes Benz Vision EQXX aracın motor özellikleri şu şekildedir:

Batarya Gücü: 100 kWh

Sürüş Menzili: 1.000 Km

Ekran Genişliği: 47,5 inç, 8K çözünürlüğe sahip tek bir panel

Ağırlığı: 1.750 kg

Rüzgar Sürtünme Katsayısı: 0,17

Güneş Enerji Katsayısı: 117 Hücreli güneş paneli,  günlük + 25 menzil

Enerji Tüketimi: 100 km kullanımda 10 kWh (1 lt mazot kullanıma denk gelir)

Diğer Özellikler: Elektrikli arabada 3D olan Navigasyon Sistemi bulunmaktadır.

Mercedes Benz Vision EQXX Aracın Batarya Özellikleri Nelerdir?

Mercedes Benz Vision EQXX markalı aracın bataryası, Mercedes-Benz ve HPP ekipleri tarafından geliştirilmiştir. Ekip tarafından batarya boyutu arttırılmak yerine tamamen yeni batarya üretildi ve bu batarya 400 Wh/lt üstün bir enerji yoğunluğu elde edilmiştir. Yeni batarya sayesinde, Vision EQXX kompakt boyutlarında 100 kWh limitinde kullanılması mümkün olan güce sahip bataryayı sıkıştırma imkanı sunmuştur.

Mercedes-Benz AR-GE çalışmaları ve HPP tarafından oluşturulan bu platform, batarya hücreleri içinde daha fazla alan sağlarken toplam ağırlıkta düşüş sağlamıştır.

OneBox olarak adlandırılan elektrikli ve elektronik (EE) bileşenler için birbirinden bağımsız bölmeler, hücreler için kapasite kazandırırken bununla birlikte monte ve demonte işlemlerinde kolaylık sağlar. OneBox, seri üretimde bulunan elektrikli arabalara kıyasla daha düşük enerji harcayan bileşenler kullanılmaktadır.

Leave A Comment