Aracım Elektrik Kesti

Araçların birdenbire elektriklerinin kesilmesi, genel olarak bazı parçalar arasında elektrik iletimlerinin yaşanmamasından kaynaklanır. Aracım elektrik kesti durumunda akla ilk olarak aküde yaşanan sorunlar gelebilir. Eğer araçların bilinen bir elektrik ya da diğer durumları ile ilgili herhangi bir sorunları mevcut değilse mutlaka akünün çalışıp çalışmadığına bakılması gereklidir. Eğer akü iyi bir şekilde çalışıyorsa, mutlaka aracın elektrik akımı alan diğer parçalarının kontrolleri sağlanmalıdır.

Konu Başlıkları

Seyir Halinde Araçların Elektrik Kesintisi Neden Olur?

Çalışan araçların elektriklerinin birden kesilmesi, akünün bitmesinden veya ömrünün dolmasından kaynaklanır. Bunun yanında, akü ile araç arasındaki kablolardan yalnızca birinin çalışmaması, seyir halinde olan araçların elektriksiz kalmasına neden olabilir. Özellikle eski model veya kilometresi yüksek olan ve daha önce akü ile ilgili sorun yaşamamış olan araçlar için bu duruma çok dikkat edilmesi gereklidir.

Araba Neden Elektrik Keser?

Araçların elektriklerinin kesilme nedenlerinden biri, aküyü şarj eden dinomolardan birinin arıza yapması ya da doğru bir şekilde çalışmamasıdır. Özellikle de herhangi bir sorunu olmayan aracım elektrik kesti genelde şarj dinomoları ve akünün bağlantı kabloları arasında yaşanan sıkıntılardan dolayı olabilir.

Kontağı Çevirince Elektrik Gelmiyorsa Ne Yapılmalıdır?

Kontak çevrilince elektriğin araca alınmaması durumlarında yapılması gereken ilk şey, akü ile araç arasında olan kabloların kontrol edilmesidir. Bu kabloların kontrollerinin sağlanmasından sonra, eğer hala araca elektrik sağlanamıyorsa, akünün çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.  Bunlarla beraber, aracın farlarının veya farklı bir bölümünün açık kalmadığından emin olunmalıdır. Aracın farları açık kaldığı için akü bitmiş olabilir ve bu da araca elektrik alınmamasını sağlar.

Araba Marşa Basınca Elektrik Kesiyorsa Ne Yapılır?

Marşa basılında kesilen elektrik için genellikle bobinlerde sorun olduğu tespiti yapılır. Ancak bobinlerde yaşanan hasarlar, genelde aracın elektrik kesmesinin akü dışında herhangi bir sebepten kaynaklandığının tespit edilmesinden sonra yapılır. Eğer araçların aküleri yeni ise ve araç ile bağlantı kabloları arasında da herhangi bir sorun mevcut değilse, mutlaka aracın bobinlerinin uzman biri tarafından kontrol edilmesi gereklidir. Ancak bobin değişimi sonunda araç çalışabilir.

Leave A Comment