Aracımda Akü Lambası Yanıyor

Araçta yanan akü lambası, aracın kullanıldığı esnasında akünün yeteri kadar şarj olmadığı anlamını taşır. Bu nedenle de aracımda akü lambası yanıyor durumu arabanın her an stop edebileceğini gösterir. Aracında akü lambası yanan kişiler, araçlarının yeteri kadar elektrik üretemediklerini bilmeli, bu nedenle de akülerinin her an bitebileceğini bilerek hareket etmelilerdir.

Kontak Kapalıyken Aracımda Akü Lambası Yanıyor

Kontağın çalışmadığı zamanda akünün lambasının yanması, aracın kontağa anahtar takılı olmadığı halde çalıştığı anlamına gelir. Yani, araç o an düz kontokta olabilir. Bu nedenle araç sahiplerinin araçlarını mutlaka kontrol ettirmeleri gereklidir.

Akü Lambası Neden Yanar Söner?

Akü lambasının sürekli yanıp sönmesi, alternatör içinde bir arıza olduğunun işaretidir. Bununla beraber arabanın akü lambasının sürekli yanması araç kayışlarının birinin kopmuş olduğunu da işaret edebilir. Bu nedenle de araçta akü lambasının yanması tehlikeli farklı durumların olduğunu gösterir. Arabanın o halde daha fazla kullanılmaması gerektiği, hemen bir servise götürülmesinin ve bir uzmandan yardım alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Frene Basınca Akü Lambası Neden Yanar?

Arabanın akü lambasının frene basıldığı an yanması, şarj dinomolarının yıprandığı ve bakım zamanlarının geldiğinin göstergesi olarak bilinir. Bu nedenle de arabasının frenine bastığı zaman akü lambasının yandığını fark eden kişilerin mutlaka araçlarını bakıma sokmaları gereklidir. Bunları yanında da farklı bir elektrik sorunu dolayısıyla da akü lambası yanıyor olabilir. Daha büyük sorunların yaşanmaması amacı ile mutlaka en kısa sürede aracın kontrol edilmesi gereklidir.

Yüksek Devirde Akü Lambası Neden Yanıyor?

Akü lambasının yüksek devire geçildiği zaman yanması, aküde yer alan şarj dinomosunun kontrol edilmesinin gerektiği bir durumu gösterir. Aracın yüksek devirde çalışmasını gerektiren durumların tümü için genellikle akü lambası elektrik sorunlarından dolayı yanar. Bunun için öncelikle arabalarının elektrik sistemlerinin düzgün çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesi gereklidir.

Araç Çalışırken Neden Aracımda Akü Lambası Yanıyor?

Arabanın çalışır durumdayken akü lambasının yanmasının genel sebebi, şarj dinomolarının yeterli seviyede çalışmamasıdır. Araçta akü lambasının yanması sebebiyle en kısa sürede mutlaka bir araç tamir servisine gidilmelidir.

Leave A Comment