Aracımda Motor Arıza Işığı Yanıyor

Arabaların motor arıza ışıklarının yanması, motorda yaşanan bir sorunun varlığına işaret sayılır. Aracında motor arıza ışığı yanan kişilerin seyir halinde olmaları durumunda genellikle kendilerine en yakın oto tamircisine gitmeleri tavsiye edilir. Aksi taktirde motor birden durabilir ve kaza riski doğabilir.

Konu Başlıkları

Dizel Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Dizel araçlarda motor arızalarının lambalarının yanması, genellikle araçta yaşanmış herhangi bir elektrik arızasından kaynaklanır. Araçta yaşanan elektrik arızaları, farklı sonuçların doğmasına neden olabilir. Motor arıza lambasının yanmasından sonra eğer aracın çalışmasından da sorunlar varsa ya da araba sürekli stop ediyorsa mutlaka motor üzerindeki elektrik devrelerinde bir temassızlık olabileceği akla getirilmelidir. Bu arıza giderilmesinden sonra araç sağlıklı şekilde kullanılmaya başlanabilir.

Motor Arıza Lambası Neden Sarı Yanıyor Dizel?

Dizel araçların motor lambalarının sarı renkli yanması, araçların motorlarında yaşanan büyük sıkıntılara ve bu sıkıntıların giderilmediği durumlarda araçların çalışmayacağı anlamlarını taşır. Bu nedenle aracında motor arıza ışığı yanan dizel araçlar, sarı ışığı görmeleri durumunda araçlarını kullanmamalı, hemen tamire götürerek sorunlarını net bir şekilde tespit etmelilerdir.

Motor Arıza Lambası Sürekli Neden Yanıyor?

Motor arıza lambasının hiç sönmemesi, motorda yaşanan problemlerin çalışmasına engel olduğu anlamına gelir. Eğer araç çalışmıyorsa, çalışmama sebebi motora elektrik gitmemesi gibi ciddi bir durumdan kaynaklanabilir. Özellikle otomatik vites arabalarda bu durum sistemsel bazı hataların da araçta mevcut olduğu anlamına gelir. Hiç sönmeyen arıza lambaları için genelde servise danışılması gerektiği söylenir.

Motor Arıza Lambası Nasıl Söner?

Motor arıza ışığının sönebilmesi için mutlaka motorda yaşanan sorunun tespit edilmesi ve bu sorunun çözülmesi gereklidir. Motorda yaşanan sorun çözülmediği sürece motor arıza lambası da herhangi bir şekilde sönmeyecektir.

Yağ Değişimi Sonrası Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Motor arıza lambasının aracın yağ değişimi yapılmasından sonra yanması, genellikle yağ değişiminin motora gitmesinin yani motora yağ bulaşmasının işareti olarak bilinir. Aracında motor arıza ışığı yanan tüm araçların, yağ değişimi işleminden sonrasına da çok dikkat etmeleri gerekli ve sorun oluşunca hemen servise gitmelerinde fayda vardır.

Leave A Comment