Aracımdan Dumanlar Çıkıyor

Motordan duman çıkması, genellikle motor içinde bazı sıkıntıların yaşanmasından kaynaklanmaktadır. Aracımdan dumanlar çıkıyor diye nkişilerin araçlarında elektrik veya çeşitli diğer arızalar yaşanmış olabilir. Bu nedenden dolayı da aracından duman çıktığını gören kişilerin mutlaka kendilerini dumandan uzak tutmaları, aracın motorunu durdurmaları gereklidir. Sıcak havalarda bu durum hararet sebebi ile de olabilir. Eğer hararetten dolayı olduğu biliniyorsa, kişilerin harareti geçirmeleri gereklidir.

Konu Başlıkları

Kaputtan Yanık Kokusu ve Duman Çıkarsa Ne Olmuştur?

Aracın önünden yanık kokusuyla beraber dumanın çıkması, genel olarak fazla yağ tüketiminden kaynaklanır. Bu durumun önüne geçebilmek için aracın yağ bakımlarının düzenli olarak yapılması gereklidir. Bu bakımların sağlanması ile beraber yanık kokusu ile beraber duman çıkması durumu da engellenebilir. Bununla beraber kaputun içinin yanması, aracın elektrik sorunlarından da kaynaklanabilir. Bu nedenle de araç daha fazla kullanılmamalıdır.

Motordan Duman Gelmesi Neden Olur?

Motordan sadece duman çıkması, genellikle sıcak yaz günlerinde aracın hararet yapmasından dolayı gerçekleşir. Aracın fazla ısınması ile beraber aracımdan dumanlar çıkıyor durumu oldukça normal karşılanan durumlar arasında yer alır. Çıkan bu duman hararet sorununun çözülmesi ile beraber hızlıca bitecektir. Ancak duman ile beraber kokunun duyulması büyük bazı tehlikelerin yaşanmasına neden olabilir.

Aracın Duman Atması Nasıl Giderilir?

Araçtan dumanların çıkışının engellenebilmesi için genellikle contaların değiştirilmesi gereklidir. Hem siyah hem de beyaz dumanların egzozdan çıkışının görülmesi, motorda yer alan silindir contasının yenilenmesi ile beraber giderilebilir. Bu işlemin yapılması ile kolaylıkla araç, attığı dumanlardan kurtulabilir.

Araba Beyaz Duman Neden Atar?

Arabaların çıkardığı beyaz dumanlar, motorda yer alan silindir contalarının hasar görmelerinden dolayı görülebilirler. Motora bağlı olan silindirlerin contaları gevşemiş, erimiş veya kırılmış olabilirler. Bundan dolayı da mutlaka aracından beyaz duman çıkan kişilerin motorlarını ve motorlarına bağlı olan diğer contaları kontrol ettirmeleri gereklidir.

Motor Soğukken Neden Beyaz Duman Atar?

Havaların soğuk olduğu zamanlarda veya motorların soğuk yani çalışmadıkları zamanlarda egzozdan beyaz duman çıkması normaldir. Ancak araçtan duman çıkması eğer motor sıcakken görülüyorsa bu durumu mutlaka kontrol etmek gereklidir.

Leave A Comment