Aracımın Fanı Çalışmıyor

Araçların fanlarının çalışmama nedeni, genel olarak fan müşürlerinin çalışmamasıdır. Araçların tamirciye götürülmesinden sonra fan müşürü tamiri ile beraber aracımın fanı çalışmama sorunu kolaylıkla çözülebilir.

Konu Başlıkları

Radyatör Fanı Çalışmazsa Ne Olur?

Radyotördeki fanların çalışmamasının başlıca sonucu, aracın hararet yapması ve hararetin yükselmesidir. Araç fanlarının özellikle yaz aylarında çalışmaması, motorun fazla ısınmasına ve aracın hararet ile beraber farklı sorunlar yaşamasına da neden olabilir. Fazla hararet yapan araçlar çalışmayabilir ve genellikle fanların sıcak havalarda çalışmamaları araç arızalarına neden olur.

Aracımın Fanı Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarım?

Arabadaki fanların işlevlerini yerine getirip getirmediği, genellikle motorun ısınma seviyesinden anlaşılır. Eğer motor ve kaput kısmı fazla ısınıyor ve belirli bir süre sonra soğumuyorsa, mutlaka araçların fan durumları araştırılmalıdır. Aracın fanının çalışmaması ile beraber farklı sorunlar da meydana gelebilir.

Aracımın Fanı Çalışmazsa Ne Olur?

Arabadaki fanların çalışmama durumu, genellikle kısa bir süre içinde motorun devre dışı kalarak aracın kullanılmamasına neden olur. Bu durum dolayısıyla da araç fanı bozuk olan kişilerin fazla sıcak havalarda araçlarını uzun süre kullanabilmeleri pek mümkün olmayacaktır.

Radyatör Fanı Neden Çalışmaz?

Araçların fanlarının çalışmama nedenleri, genel olarak araçlarda yaşanan elektrik arızalarıdır. Bu arızalar fanlarda veya fanlara giden devrelerde olabilir. Herhangi birinde olmaları genellikle radyatör fanları ile beraber diğer fanların da kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir. Bundan dolayı araç fanlarının kontrolü mutlaka sağlanmalıdır.

Radyatör Fanı Ne Zaman Çalışır?

Radyatördeki fanların çalışmaya başlama zamanları, motorun olması gerekli dereceden fazla ısındığı zamanlardır. Eğer motor, araç çalışırken haddinden fazla ısınmışsa hemen motorun soğutulabilmesi amacı ile radyatör fanları devreye sokulur ve motorun hızlıca soğutularak zarar görmemesi hedeflenir.

Fan Rölesi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Fan rölesinin sorun yaratıp yaratmadığı, genel olarak motorun çıkardığı sesten anlaşılan durumlar arasında yer alır. Bu sorun bazen Aracımın fanı çalışmaması durumundan hemen sonra gerçekleşerek görünür hale gelir. Bundan dolayı da motorun çıkardığı sesin mutlaka dinlenmesi ve farklı bir ses duyulduğu zaman aracın hemen tamire götürülerek sorunun sebebi tespit edilmelidir.

Leave A Comment