Aracımın Gösterge Işıkları Yanıp Sönüyor Stop Etti

Motor arızasını belli etmek amacı ile arabalarda yer alan gösterge ışıkları, gerekli olduğu durumlarda yanıp sönebilir. Gösterge ışıkları yanıp sönmesi ile beraber arabanın stop etmesi, genellikle motorda olan çeşitli arızaların araç sahiplerine gösterilebilmesini amaçlar. Bu nedenle de araç eğer hareket halinde iken, yani henüz stop etmeden eğer bu ışıklarda yanma ve sönme mevcutsa, mutlaka aracın kapatılması gereklidir. Motor arızaları, araçiçinde çeşitli durumların yaşanmasına da neden olabilir ve bu nedenle olası kazalardan sakınabilmek için mutlaka aracın durdurulması gereklidir.

Konu Başlıkları

Kontağı Çevirince Göstergeler Yanıp Sönüyorsa Ne Yapılmalıdır?

Gösterge ışıkları araba çalıştırılmak istendiği zaman yanıp sönmesi, genellikle akünün bittiğini ya da akü ile araba arasında olan bağlantılarda farklı bir sorunun oluşmuş olduğu anlamını taşır. Bu nedenle de henüz araç çalıştırılmadan önce gösterge ışıklarının yanıp söndüğünü görmek, akünün bilen biri tarafından kontrol edilmesi gerekliliğini araç sahiplerine hatırlatır.

Kontak Kapalıyken Gösterge Işıkları Yanıyor Ne Yapılır?

Araçların kontaklarında anahtar yokken gösterge ışıklarının devamlı olarak yanması, genellikle araçların elektrik akımları ile ilgili sorunlarının olduğu anlamına gelir. Kontak ile motor arasında yaşanan elektrik iletimsizliğinden dolayı araç kapalıyken gösterge ışıkları devamlı olarak yanmaya devam eder. Gösterge ışıklarının yanıp sönmesi ise kontak kapalı iken farklı bir elektrik sorununun yaşanmakta olduğunu gösterir. Bu nedenle de ilgili araçların hemen bilen biri tarafından kontrolü sağlanmalıdır.

Gösterge Paneli Işıkları Neden Az Yanıyor?

Göstergedeki ışıkları az miktarda yanması, bazı araçlar için akünün bitmekte olduğu anlamını taşır. Akünün bitmek üzere olması ile beraber akünün amperi de düşmüş olabilir. Özellikle arabalarda bu sorunun yaşanması, şarj dinomosunun kömürlerinin iyi bir şekilde çalışmadığının da göstergesi olabilir. Bu nedenden dolayı mutlaka aküde bir sorun yoksa aracın diğer elektrik devrelerine çok dikkat edilmelidir.

Arabanın Tüm Işıkları Yanıyorsa Ne Yapılmalıdır?

Araçların ikaz ışıklarının yanması, motorun çalışma durumları ile ilgili olarak bilinir.  Gösterge ışıklarının yanıp sönmesinin nedeni genel olarak belirlidir. Ancak tüm ikaz ışıklarının aynı anda yanması, motorun yanmak üzere olduğunu çoğu zaman gösterir.

Leave A Comment