Balatalarım Diske Sürtüyor

Fren balatalarının disklere sürtmesi, genel olarak balataların eskimiş olmasından kaynaklanır. Yeni alınmış araçlarda balatalarım diske sürtüyor, genel anlamı ile araçların balatalarında sorunların olduğu anlamına gelir. Bu nedenle de bu sorunla karşılaşan kişilerin mutlaka araçlarını kontrol ettirmeleri gereklidir.

Konu Başlıkları

Fren Balatası Neden Sıkar?

Araçların fren balatalarının sıkılması, genellikle araçların daha önce yaptıkları kazalardan veya farklı fiziki durumların yaşanmasından dolayı gerçekleşir. Balataların hasar almalarının en önemli nedenlerinden biri, daha önce yapılan kazalardır. Bundan dolayı da sürekli olarak balata kontrollerinin sağlanması önemlidir.

Araç Giderken Balata Sesi Neden Çıkar?

Frene basılmadığı takdirde balatalardan ses çıkması, genel olarak balataların yeni olmasından kaynaklanır. Bununla beraber, balataların yerleştirildiği diskler, ilgili servis tarafından temizlenmemiş olabilir. Böyle durumların yaşanmasında genellikle araçların balataları ses çıkarır. Kum tanesi gibi yabancı cisimlerin dahi orada olmaları araçlarda ses olmasına neden olabilir. Bundan dolayı yetkili servislere danışılarak hareket edilmesi balatalarım diske sürtüyor ve ses çıkarması durumunu engellemek amacı ile yapılabilir.

Fren Balatası Neden Bırakmıyor?

Fren balatalarının frenleri geç bırakması, ana merkez silindirinde bazı tıkanmaların olduğuna işaret edilen durumlar arasındadır. Bu silindirlerin yetkili servis tarafından güzel ve düzgün bir şekilde temizlenmesi ile beraber fren balatalarında yaşanan bırakmama sorunu kolaylıkla çözülmüş olacaktır.

Frene Basmadan Gelen Disk Sesi Neden Olabilir?

Frene dokunmadan arabadan disk seslerinin gelmesi, genel olarak balataların görevlerini tam olarak yerine getiremedikleri anlamını taşır. Balataların yeteri kadar sağlam olmamaları veya eskimiş olmalarından dolayı araçta disk sesleri duyulabilir. Bu disk sesleri, eğer birkaç saniye kadar geliyorsa sorunun mevcut olmadığı anlamına gelir. Ancak sürekli olarak uzun süreli disk seslerinin duyulması aracın kontrol ettirilmesi gereğini taşır.

Araç Giderken Gelen Sürtünme Sesi Neyin İşaretidir?

Araçtan sürtünme seslerinin duyulması, araç yağ düzeyinin azalmış olduğu anlamına gelir. Özellikle araçların balatalarım diske sürtüyor durumlarında bu seslerin duyulması, araçların hem yağ seviyelerinin kontrol edilmesi gerektiğine, hem de mutlaka balata kontrollerinin yapılmasına bağlıdır. Balataların sağlam olduğundan emin olunarak aracın kullanılması her zaman tavsiye edilir.

Leave A Comment