Bijonları Açamıyorum Ne Yapmalıyım?

Bijonları açamıyorum nedenlerinden en önemlisi, bijonların paslanması ya da küflenmesidir. Özellikle bijonlarını uzun bir süredir açmayan kişiler, eğer lastikten bijonları açamıyorlarsa, mutlaka pas sökücü sıkmalı ve biraz beklemelilerdir. Bekleme süresi araç yaşına göre değişiklik gösterebilir. Bunların yanında, pas sökücü sıkılmasından sonra bijonlara çekiç yardımı ile vurularak da açılmaları sağlanabilir.

Konu Başlıkları

Bijonları Söktüm Lastik Çıkmıyor Ne Yapmalıyım?

Bijonların yerinden sökülmesinden sonra eğer lastik yerinden çıkmıyorsa, sıkışmıştır. Yerinden çıkmayan bijonlar için mutlaka farklı ekipmanlardan yardım alınması gereklidir. Tekerlek yerine sıkışan lastiklerin çıkması farklı bir şekilde pek mümkün değildir. Bir oto tamircisine gidilmesi ile de kolaylıkla bijonlardan sonra lastikler yerinden çıkarılabilir.

Kolay Bijon Sökme Nasıl Yapılır?

Bijon vidalarının gevşetilme işlemleri, genellikle bijonların saatin tersi yönünde yavaş yavaş döndürülmesi ile gerçekleştirilir. Fazla sıkılmış olan bijonların gevşetilebilmesi için bundan başka yapılabilecek herhangi bir yöntem mevcut değildir. Bu nedenle de lastiklerini değiştirmek için bijonlarını yerinden sökmeye çalışan kişilerin eğer bijonları fazla sıkışmışsa mutlaka sabırlı davranılması gereklidir.

Lastik Hangi Yöne Sökülür?

Lastiklerini yerinden sökmek isteyen kişilerin lastiklerini saatin tersi yönünde sökmeleri gerektiğini bilmeleri gereklidir. Aksi takdirde, bijonlar eğer saat yönünde çevrilmeye devam ederlerse bijonları daha fazla sıkmalarından dolayı içeride yer alan somonların dişlerini kırabilir, lastiği de kullanılamaz hale getirebilirler. Bundan dolayı dikkat edilmesi ve mutlaka lastiklerin saat yönünün tersinde sökülmesi zorunludur.

Bijon Neden Gevşer?

Bijonların gevşeme nedenleri, genel olarak araçların günlük kullanımlarıdır. Araçlar kullanıldıkça bijonların gevşemeleri normaldir. Bununla beraber eğer araçların lastikleri yeni değiştirilmişse, yeteri kadar sıkılmamalarından dolayı da daha kolay gevşeyebilirler. Bundan dolayı araç sahiplerine buna dikkat etmeleri gereklidir.

Lastiğin Bir Bijonu Eksik Olursa Ne Olur?

Lastiklerin bijonlarından biri eğer eksik olursa, araç kullanılabilir durumda görünür ancak bu durumda araçların kullanımı aslında fazlaca tehlikelidir. Bijonların birinin lastik üzerinde eksik olması, lastiğin tam olarak yerine tutunamamasına neden olur. Bundan dolayı da araç sallanabilir ve lastik yerinde kopabilir. Kuvvetin fazla gelmesinden dolayı diğer bijonlar da kırılabilir.

Leave A Comment