Elektrikli Arabalar Avantajları ve Dezavantajları 2022

Elektrikli arabalar iyi ve kötü yanları, performans, doğanın korunması ya da ücretlendirme açısından değişiklik göstermektedir. Elektrikli arabalarla, geleneksel arabalara kıyasla daha fazla doğa dostu olduğu ilk dikkat çeken özelliktir. Sıfır karbon salınımına ek olarak; büyük şehirlerde en büyük problemler arasında yer alan gürültü kirliliği problemine çözüm olarak içinde elektrikli arabaların seslerinin yok denilecek kadar az olmasıdır. Bu ses faktörü sayesinde teknolojik ürün sayılan elektrikli arabalar, en konforlu araçlar arasında değerlendirilmektedir.

Konu Başlıkları

Elektrikli Arabalar Avantajları Nelerdir?

Elektrikli araçların iyi yanları aşağıdaki gibidir;

  • Çevreye Duyarlılık: Elektrikli arabaların çalışma prensibine bakıldığında geleneksel araçlar gibi debriyaj, şanzıman ya da egzoz borusu yoktur. Bu durumda elektrikli araçlarda egzoz gazı emisyonu yapılmadığında çevreye tamamen duyarlıdır. Özellikle sürdürülebilirlik konusunda birçok şirket karbon ayak izini azaltma noktasında çalışmalar gerçekleştiriyor.
  • Konforlu Sürüş Keyfi: Konforlu araç denilince ilk olarak arabada bakılacak noktalar, seri şekilde hız değişimi yapabiliyor olması, sessiz sürüş ve aracın hızlı tepki verebilme yeteneğidir. Elektrikli araçlar ise sahip oldukları motor ile bu maddelere tam anlamıyla cevap niteliği taşımaktadır.
  • Düşük Yakıt Maliyeti: Elektrikli arabaların şarj maliyeti ile geleneksel arabaların akaryakıt maliyetleri kıyaslandığında yaklaşık %75 elektrikli araçlar daha tasarruflu çıkmaktadır.
  • Düşük Bakım Masrafı: Elektrikli araçlar doğrudan bataryadan güç alan araçlar olduğu için araç bakım masrafları büyük ölçüde düşük oluyor.

Elektrikli Araçların Dezavantajları Nelerdir?

Elektrikli araçların kötü yanları, araçların halen geliştirilme sürecinde olmasından kaynaklanmaktadır. Bu teknolojik araçların dezavantajları aşağıdaki gibidir;

  • Yüksek Ücret: Son dönemler otomobillere gelen zamlarla elektrikli araçlar geleneksel araçlara oranla pahalı olmuştur.
  • Belirsiz Piyasa Şartları:  Özellikle ikinci el piyasası konusunda Türkiye gibi henüz elektrikli araçların yaygınlaşmadığı piyasalarda belirsizlik sürmektedir.
  • Uzun Şarj Süresi: elektrikli arabalar bataryası tam dolu iken uzun yol gidebilirler ancak istasyonlara göre ve araçlara göre batarya dolum süreleri farklılık gösterebiliyor.
Leave A Comment