İki Kişilik Elektrikli Araba Modelleri

İki kişilik elektrikli araba çeşitleri arasında bazıları Türkiye’de satışa çıkmıştır. Bu araçlarda yakıt tasarrufu yapılmaktadır. Aynı zamanda elektrikli arabalar, her yerde şarj olabilecek şekilde düzenlenmiştir.

Smart EQ Fortwo Elektrikli Araba

Smart EQ fortwo satış fiyatı 156.600 TL’den başlar. Aracın bataryası lityum-iyondur. Tüm modellerde standart olarak kullanılmıştır. Ev tipi standart prizlerde şarjı %10 seviyesinden %80 seviyesine kadar yaklaşık 6 saat içerisinde çıkabilmektedir. Aracın arkasında 60kW (81HP) gücünde, gücünü sabit bir şekilde arka tekerleklere ileten bir motor yer almaktadır. Şehir içinde sıfır emisyon ve mobil olma avantajı sunar. Menzili 160 km’dir. Öngörülen en fazla hızı 130 km/s elektronik olarak sınırlandırılmaktadır.

Citroen Ami Elektrikli Araba

Citroen Ami %100 elektrikli olarak araç çevre dostu olma özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Ami ismi Fransızcadır ve arkadaş anlamına gelmektedir. Sıfır emisyon özelliği ve Sıfır ses özelliği vardır. Akıllı tasarımı, sürüş kolaylığı sağlamaktadır. Bu iki kişilik elektrikli araba önemli bir özelliği ise 16 yaşından itibaren B1 sınıfı ehliyeti olan herkesin aracı kullanabilecek olmasıdır. En fazla hızı 45 km/s’dir. Herkes için güvenli sayılabilir bir hız limitidir bu. 220 volt ile 3 saat içerinde %100 e kadar şarj olma özelliği vardır. İster evde, ister işyerinde ister otoparkta kolaylıkla şarj edile bilinir. Menzili ise 75 km’dir.

Renault Twizy Elektrikli Araba

Renault Twizy Menzili tam 100 km olan, hızı 80 km/s hıza ulaşabilen iki kişilik elektrikli araba ağırlığı ise 474 kilodur. Yaklaşık olarak 3.5 saatte şarj olma özelliğine sahiptir. En büyük dezavantajı arka koltukta oturan kişinin manzarasını ön koltuğun kaplamasıdır. Avantajları ise oldukça çoktur, 0 karbon salımı ile çevre dostudur. Boyutu normal bir park alanının 3’te 1’i kadardır. %100 elektrikli araba olduğu için yakıt masrafı minimumdur.

Leave A Comment