İki Kişilik Elektrikli Arabalar

İki kişilik elektrikli arabalar, evde dahi şarj edile bilme özelliğine sahiplerdir. Park etmesi kolaydır. Fiyat olarak daha ekonomiktir. Farklı firmaların farklı tasarımları mevcuttur. Aşırı büyük iç hacim sahibi olmayan ama kullanışlı bir elektrikli arabalardır.

Konu Başlıkları

İki Kişilik Elektrikli Arabalar Nasıl Çalışırlar?

Elektrikli arabaların çalışma prensipleri, çamaşır makinesinde bulunan motorla aynıdır. Akaryakıt ile çalışan araçlara göre elektrikli araçların avantajı, verimlilik, aşınmama, çift yönlü çalışabilmektir. İçten yanmalı motorlar enerjinin %30-35 kadar oranını harekete çevirebilirken. Elektrikli motorlar enerjinin %90’ını harekete çevirebilir. Ayrıca elektrikli motorlar fazla ses ya da ısı üretimi gerçekleştirmezler.

İki Kişilik Elektrikli Arabaların Batarya Ömrü Ne kadardır?

İki kişilik araçlarda batarya ömrü, benzinli araçlardan daha uzundur. Modern elektrikli arabalar lithium-ion pillerden oluşan bataryalar ile çalışmaları sağlanır. Batarya kayıpları pek yoktur. Dünya geneli alınan örneklerde dahi 200.000 km’de en fazla %10-12 batarya kaybı mevcuttur. Yapılan araştırmalarda batarya ömürlerinin araçlardan daha uzun olduğu sonucuna varılmıştır.

İki Kişilik Elektrikli Arabalar Yakıttan Ne kadar Tasarruf Sağlar?

İki kişilik araçların yakıt tasarrufu, enerji bazında hesaplama yapıldığında 1 litre benzin 10 kwh enerjiye eştir. Elektrikli arabalar, elektriğin ise, akaryakıttan daha hesaplı olduğu da dikkate alınırsa ortalama olarak maliyet açısından 6 kat daha hesaplıdır.

İki Kişilik Elektrikli Arabalar Nasıl Şarj Edilebilir?

Elektrikli araçların şarj edilmesi, uygun ekipmanlarla mümkündür. Gerekli ve doğru ekipmanlara sahip olduktan sonra evde 220V priz, 400V trifaze sanayi prizine kadar elektrik olan her yerde şarj edilebilirler. Dışarda yollar üzerinde kurulan şarj istasyonları da şarj etme konusunda avantajlıdır. Üstelik bu istasyonlar evlere de kurulabiliyorlar.

İki Kişilik Elektrikli Otomobiller Ne Kadar Sürede Şarj olabilirler?

İki kişilik elektrikli araba şarj süresi, hızlı şarj istasyonlarında 30 dakika gibi kısa sürede %80 e kadar bataryalara dolum yapılması mümkündür. Normal şarj sağlayan istasyonlarda ise ortalama olarak 3 saat ile 6 saat arasında bu süre değişmektedir. Standart ev prizinde ise elektrikli arabaları şarj etmek 1 gece ve üzeri zaman gerektirebilir.

Leave A Comment