İzmir’de Elektrikli Araba Şarj Bakım İstasyonları

İzmir’de elektrikli araba için araba şarj istasyonu ve bakım istasyonu kurulmasına destek veren önemli illerin başında gelmektedir. Şu an en fazla istasyon kurulan ilimiz İstanbul olmuştur. Şarj bakım istasyonlarının %36,6 sına İstanbul ev sahipliği yapıyor. Bunun sebebi İstanbul ilinde sirkülasyonun çok daha fazla olmasıdır. Elektrikli araçların şimdilik büyük bir kısmı da İstanbul ilinde bulunmaktadır. Bunun dışında İzmir ise en çok elektrikli araba şarj bakım istasyonu kurulan 3. İlimizdir. İzmir’de yaklaşık 235 tane istasyon yer almaktadır. Hedeflerin bahsedildiği kaynaklarda bu sayının giderek daha artması için yapılan çalışmalar dikkat çekiyor. İzmir’de en çok bilinen elektrikli araba şarj istasyonları;

  • Optimum Outlet ve Eğlence Merkezi (Gaziemir/ İzmir)
  • Ermat Motorlu Araçlar (Gaziemir/ İzmir)

Bunun dışında İzmir Belediyesi’nin desteği ile kurulmuş birçok istasyonda bulunmaktadır. Özellikle açık ve kapalı otoparklarda kurulmasına destek verilmiştir. Özellikle sıfır karbon salınımı olan elektrikli araçların daha da yaygınlaşması hedefleniyor. Doğa dostu elektrikli otomobiller geleceğe yatırım olarak görülmektedir. Belirlenen hedefler eğer gerçekleşirse yıl sonuna kadar tüm otoparklara şark bakım istasyonu konması bekleniyor. Elektrikli araba şarj bakım istasyonu İzmir’in merkezi bölgelerinde bulunmaktadır.

Avrupa’da Elektrikli Araçlar İçin Şarj Bakım İstasyonları Kurulumları Gerçekleşti Mi?

Avrupa’da elektrikli araçlar için şarj bakım istasyonu kurulumu gerçekleşiyor. Özellikle otoyol, servis alanı, halka açık otoparklar, süper marketler gibi halka açık alanlarda kolay ulaşılabilir bir şarj istasyon ağır kuruluyor. Avrupa da şarj istasyonu kurma konusunda zirvenin sahibi Hollanda olmuştur. Avrupa’da en çok elektrikli otomobil bulunan ülkeler sıralamasında 3. Ülke olan Hollanda ülke genelinde 82.000 adet şarj bakım istasyonu kurulmuştur. Avrupa’da en fazla elektrikli araç bulunan ülke olan Fransa’da ise 47.000 adet elektrikli araba şarj bakım istasyonu bulunmaktadır.

Leave A Comment