Kaza Yaptım Aracım Çalışmıyor

Kaza yaptıktan sonra aracın çalışmama nedenlerinin birçoğu, motorda yaşanan sorunlardan kaynaklanır. Kaza yapınca motorun çalışmaması, genellikle aracın kaza esnasında motora zarar gelmesi sebebi ile yaşanır. Kaza yapılmasından sonra eğer araç hiçbir şekilde çalışmıyor ve marşa basılmıyor, bunlarla beraber aracın fazla sıcak olduğu fark ediliyorsa mutlaka araçtan uzak durulması gereklidir. Basit bir durum dolayısıyla araçların çalışmayacakları gibi, ciddi bir sorun dolayısıyla da motor bozulmuş olabilir.

Kazada Sigortadan Para Alma Şartları Nelerdir?

Kaza yaptıktan sonra sigorta şirketlerinden para alabilmek için belirlenmiş olan koşullar şöyle sıralanmıştır:

  • Kusurlu olan tarafın aracının sigortalı ve kaskolu olması
  • Kusurlu olarak görülmüş tarafın sigorta şirketine ilgili evrakların tümünü teslim etmesi
  • Yasal süre olarak belirlenmiş olan 15 günün aşılmaması (Kaza yaptıktan 15 gün sonra başvuru sağlanırsa başvuru geçersiz sayılacaktır.)

Kazada Yüzde 100 Kusurlu Olmak Ne Anlama Gelir?

Yapılmış bir kazada yüzde 100 hasarlı olarak görülmek, kazayı yapmış olan kişilerin hatanın tümüne sahip oldukları anlamına gelir. Bununla beraber, karşı taraflarında olan kişilerde de hatanın hiç olmadığına işarettir.

Kazadan Sonra Motor Neden Çalışmaz?

Kazalardan sonra motorların çalışmalarının engellenmesi, genellikle aracın yakıt pompasına zarar gelmesi durumlarında aracın birden patlama ihtimallerinin olmasından kaynaklanır. Kaza yapınca motorun çalışmaması ile beraber aslında olası bir patlama ya da farklı bir felaketin engellenmesi amaçlanır. Araç yeteri kadar soğuduğunda motor yeniden aktif hale gelecek ve çalışmaya devam edecektir.

Boğulmuş Motoru Çalıştırmak İçin Ne Yapılır?

Motorun boğulmasıyla beraber arabanın yeniden çalıştırılabilmesi için gaz pedalına uzun süre basılmasından sonra marşa basılması gereklidir. Bu yöntem genel olarak karbüratörlü araçlar için geçerlidir. Diğer araçlarda bijonların ısınma sorunu olacağından dolayı tüm bijonların yerlerinden sökülmesi ve temizlenmelerinden sonra yeniden yerlerine yerleştirilmeleri gereklidir.

Dizel Araba Boğulur Mu?

Dizel arabaların boğulma durumu diğer yakıt sistemine sahip arabalar ile aynı değildir. Özellikle Kaza yapınca motorun çalışmaması durumlarında boğulma gibi bir şey söz konusu pek olmaz. Bu tür araçların daha geç ısınmalarından dolayı boğulma sorunları pek sık görülmez.

Leave A Comment