Kriko Nereye Takılır?

Lastik değiştirirken krikoların takılacağı yer, değiştirilecek olan lastiğin hemen yanında, aracın boşluğuna denk gelen kısımdır. Krikonun bu yere yerleştirilmesinden sonra, değişmesi istenen lastiğin bulunduğu kısım yukarı doğru kaldırılır ve lastiğin daha kolay bir şekilde çıkarılıp yerine geri takılması işlemleri gerçekleştirilir.

Konu Başlıkları

Kriko Nasıl Kullanılır?

Kriko kullanımı için öncelikle aracın kaymayacak bir zeminde olduğundan emin olunur. Daha sonra ise krikonun yerleştirileceği yer bulunur. Krikonun genel olarak değiştirilecek olan lastiğe en yakın yere yerleştirilmesi fikri yaygındır. Ancak asıl olarak krikonun aracın ağırlık merkezine yerleştirilmesi gereklidir. Ağırlık merkezine yerleştirilmesinden sonra, kriko araç talep edilen yüksekliğe erişene kadar kaldırılır ve lastiği değiştirmeye hazır hale getirilir.

Kriko Çeşitleri Nelerdir?

Kriko türleri, günümüzde 3 farklı şekilde kullanılmaktadır:

  • Araç krikosu: Genellikle araçlar için kullanılan ve 25 tona kadar ağırlık taşıyabilen kriko türleridir.
  • Elektrikli kriko: Herhangi bir yükün kaldırılabilinmesi için elektrikten yararlanılan krikolardır. Genellikle araç krikolarından daha fazla ağırlığın kaldırılması gerektiği durumlarda kullanılır.
  • Hidrolik kriko: Bir yükü kaldırabilmek için sudan ve su basıncından faydalanılmakta olan kriko türleridir.

Kriko Kaç Kilo Kaldırabilir?

Krikoların kaldırılabildikleri ağırlıklar, türlerine göre değişiklik gösterir. Ancak piyasada satılan ve yaygın olarak satılan krikoların birçoğu maksimum 75 tona kadar ağırlık taşıyabilir. Kendi ağırlıkları da günümüzde maksimum 75 kilo olan krikolar, kolay bir kullanıma sahiptirler. Kendi ağırlıklarının çok fazla katına kadar ağırlık kaldırılabilmeleri sebebi ile genelde sanayide kullanılırlar.

Kriko Kaç Cm Kaldırır?

Krikoların araçları yerden kaldırabildikleri mesafeler, en az 18, en fazla 35 cm olarak bilinir. Bu mesafe, genellikle sanayi tipi olarak bilinen arabaların kaldırılmasından kullanılan krikolar için geçerlidir. Bunun dışında yer alan ve daha büyük araçları kaldırmak amacı ile kullanılan krikolar daha az mesafelerde kaldırma sağlayabilirler.

Kriko Sıvı Basıncı Var Mı?

Krikoların içinde sıvı basıncı vardır. Özellikle hidrolik krikolar sıvı basıncından yararlanarak kullanılan kriko türleridir. Ayrıca hidrolik krikolar, boyutlarına bağlı olmak kaydıyla diğer krikolara göre daha fazla ağırlık kaldırabilme imkanına sahip olabilirler.

Leave A Comment