Küçük Elektrikli Arabalar Özellikleri

Küçük elektrikli araçlar, kalabalık merkezlerde daha fazla kullanılmaktadır. Özellikle de kalabalıklaşan şehirlerde her geçen gün yoğunlaşan trafik şartlarında ve imkansızlaşan park etme sıkıntıdan sonra küçük elektrikli araçları daha da duyar olduk. Geleceğin teknolojisi olarak gözüken elektrikli arabalar bu konuda herkesçe kabul görmüş durumda. Bu sebepten dolayı General Motors 2035 yılında tüm araçlarını elektrikli yapmayı hedeflediğini belirtmiştir. General Motors gibi gelecek hedeflerinden bahseden başka firmalarda bulunmaktadır. Ford 2030 yılı , Opel 2028 yılı itibari ile Avrupa’da sadece elektrikli araç satmayı hedeflemektedir. VW ise 2030 yılı itibari ile satışların %70’inin elektrikli araçlardan oluşacağını ön görmektedir.

Küçük Elektrikli Arabaları Kimler Kullanabilir?

Küçük elektrikli arabalar kullanmak için bir şart yoktur. Yaşlı genç fark etmeksizin herkes kolaylıkla kullanabilmektedir. Küçük elektrikli araba modelleri araç sürücüleri için emsali olmayan kolaylıklar sunmaktadır. Özellikle kısa mesafeli ya da kısa süreli yolculuklarda tercih edilmeye uygun olan elektrikli arabalar, hem güvenli hem de pratik kullanım imkanı tanıyor.

Küçük Elektrikli Arabalar İle Şehir Dışına Gidilemez Mi?

Küçük elektrikli araçlarla il dışı yolculuk riskli olabilmektedir. Bu araçlar, şehir dışına gitmekten çok şehir içi ve kısa mesafe yolculuklar için daha uygun üretilen araçlardır. Hem menzil kapasitesi hem şarj dolum süresi sebebiyle şehir dışına gitmek biraz daha zorlayıcı olabilir. Çünkü küçük elektrikli arabaların menzilleri büyük elektrikli araçlara oranla daha kısadır. Araç büyüklüğü batarya ömrünü etkiler. Bataryayı sürekli şarj etmek bu yüzden de sürekli mola vermek gerekebilir. Bunun içinde yol planı yapılırken şarj istasyonlarını özellikle belirlemek gerekir. Elektrikli arabalar için henüz aşırı yaygın olmayan şarj istasyonları da düşünülürse bu durum iyice zorlaşacaktır. Ayrıca lastik aşınması riski de artar.

Leave A Comment