Porsche Taycan 4s – Lüks Araç

Taycan lüks araç, Porsche’nin ilk seri üretim elektrikli aracıdır. Porsche Taycan 4s tanıtımları Kuzey Amerika, Çin ve Avrupa’da eş zamanlı olarak yapılmıştır. Araç 200 metrelik bir pistte 55 dakika süren, toplamda 42 kilometrelik drift performansıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Porsche panamera ile tasarım olarak benzerlikleri olan araç, dört kapılı sedan gövdelidir. Ön ve arka tarafta AC motor kullanılmıştır. Lüks araç kategorisinde iddialı olan araçların başında geliyor.

Porsche Taycan 4S Teknik Özellikleri Nelerdir?

Porsche Taycan 4s özellikleri arasında, saatte 260 km hıza ulaşabilmesi yer alır. Araç 0-100 km/sa hıza 2.8 saniye içerisinde ulaşıyor. Menzili ise 412 km’dir. Aracın bir diğer özelliği ise, elektrikli otomobillerde normal voltaj düzeyi olarak kabul gören 400 volt yerine 800 voltluk bir sistemle üretilmiş olmasıdır. Araç,bu sistemle ile üretilmiş tamamen elektrikli olan ilk spor otomobil olma özelliği taşımaktadır. 800 voltluk sistemle üretilmiş olmanın avantajı ise şudur; bu sayede araç 5 dakikalık yeniden şarj süresi ile 100 km’ye kadar yol gidebilir. Taycan 4S’de batarya seviyesinin %5’den %80’e gelebilmesi için ortalama olarak 23 dakika gibi bir zaman dilimi gereklidir. Önde ve arkada olmak üzere 2 adet lityum-iyon elektrikli motora sahiptir. Motorun soğutulmasını sağlayan bölümlerde bakır kullanılmıştır. Bu da aracın motorunda oldukça hafiflemeye sebep olmuştur.  Porsche’un iç tasarımında ilk defa hiç deri kullanmadığı aracıdır Taycan 4S. İç tasarımı yenilikçi ve geri dönüştürülebilir malzemeden üretilmiştir.

Taycan 4S Fiyat Listesi

Porsche Taycan fiyatları konusunda standart tek düze bir bilgi vermek pek mümkün değildir. Taycan modeli için Porsche ürünleri arasında en ucuz arabalardan biri olduğu söylenebilir. Ortalama olarak 185.000 dolarlık başlangıç fiyatı ile satışa çıkması bekleniyor.

Leave A Comment