Togg Fabrikası Nerede?

TOGG fabrikası konumu, Bursa’dadır. Türkiye Otomobil Girişim Grubu (Togg) ile Çinli enerji devi Farasis ortaklığında kurulan Siro şirketinin, proje bazlı devlet desteğinden yararlanılarak Bursa ilinin Gemlik ilçesinde faaliyet gösterecek olan fabrika batarya hücresi ve modül üretim tesisi olarak planlanmıştır. Togg fabrikası 2.200 kişilik istihdam sağlanmıştır. Bu istihdamın 400’ü nitelikli çalışan olarak alınmıştır. Fabrika kurulumu Bursa ilinin Gemlik ilçesinde Gençali Mahallesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait 1.2 milyon metre karelik arazi üzerine kurulmuştur. TOGG fabrika inşaatında 2.000 kişi çalışırken fabrika faaliyete geçtikten sonra 2032 yılında çalışan sayısını 4.323 kişiye çıkarması bekleniyor.

Togg ile Çinli Enerji Devi Farasis’in Ortaklığında Kurulan Siro Şirketin Faaliyetleri Nelerdir?

Türkiye Otomobil Girişim Grubu ile Çinli Enerji Devi Farasis’in Ortaklığında Kurulan Siro Şirketi, Gemlik’te 15 gigavat saat kapasiteli batarya hücresi ve 19.8 gigavat saat kapasiteli batarya modül üretimi için 30 milyar liralık yatırım gerçekleştirmiştir. Bu yatırım ile Türkiye’nin elektrikli araçlar ve mobilite ekosisteminin teknolojik dönüşümüne katkı sağlaması hedeflenmektedir. Siro’nun üretimini gerçekleştireceği Gemlikte’ki fabrika da otomotiv ve otomotiv dışı uygulamalarda enerji depolama sorununa çözüm geliştirilmesi de hedeflerin arasındadır. Togg’un batarya modül ve paketlerini üretecek olan Siro şirketi, enerjide dışa bağımlılığı azaltmayı hedefliyor. Temiz ve verimli enerji sisteminin gelişimini hızlandırmak hedefleri arasındadır.

Togg Tamamen Yerli Mi Olacak?

TOGG araçların yerli olma durumu, üretim tarihlerine göre değişiklik gösterecektir. Üretilecek olan ilk modelde ki aracın %51 oranında yerli olacağı açıklandı. Daha sonra üretilecek olan ikinci ve üçüncü modellerde yerli parça oranının %68.8 ‘e çıkması hedeflenmektedir. 5 model için yılda 175.000 adet araç üretilmesi hedefler arasındadır.

Togg’un Teknik Özellikleri Nelerdir?

TOGG teknik motor özellikleri, 0-100 Km/sa hızlanması 4.8 saniye süren aracın menzili tek şarj ile batarya kapasitesine göre 300 km ve 500 km olmak üzere iki ayrı güç paketi ile sunulacaktır. TOGG araç bataryası 30 dakikadan daha kısa sürede %80 şarja sahip olması planlanmaktadır. Araç arkadan itişlidir.

Leave A Comment