Ufak Elektrikli Araba Modelleri

Ufak elektrikli araba çeşitleri tercih edilmek için avantajlı durumlar sağlamaktadır. Başlıca ufak araba modelleri arasında; Smart EQ fortwo, citroenAmi, Renault twizy vardır. Artık günümüzde şehirlerin giderek kalabalık hale gelmesi trafiklerinde daha fazla yoğunlaşmasına sebep olmaktadır. Arabası ile dışarı çıkan herkesin en büyük sorunlarından biri park yeri bulma sorunu olmuştur. Ufak elektrikli araçlarda bu sorunlara deva gibi olmuştur. Çevre dostu, yakıttan tasarruflu, kapladığı alan diğer araçlara göre çok daha küçük olan elektrikli arabalar günümüzde sık sık karşımıza çıkmaya başladı. Çevre dostu araç kullanmak dünyaya katkı sağlamaktır. Bu bakış açısıyla bile tercih edilen ufak elektrikli araçlar özellikle şehir içi kullanıma daha uyumludur.

Konu Başlıkları

Ufak Elektrikli Araba Nasıl Şarj Edilir?

Ufak elektrikli arabalar şarj işlemi için gerekli olan ve doğru ekipmanlara sahip olduktan sonra evde 220V priz, 400V trifaze sanayi prizine kadar elektrik olan her yerde şarj edilebilirler. Dışarda yollar üzerinde kurulan şarj istasyonları da şarj etme konusunda avantajlıdır. Üstelik bu istasyonlar evlere de kurulabiliyorlar. Evde şarj etmek istendiğin de uzun saatler gerektirmemektedir. Modelden modele değişiklik gösterse de bu durum ortalama olarak 6-8 saatte bataryalar ev prizinde dahi dolabilmektedir.

Ufak Elektrikli Arabalar Nasıl Çalışırlar?

Ufak elektrikli arabaların çalışma prensibi, aşırı karmaşık olmayan çamaşır makinasında bulunan motora benzer. Akaryakıt ile çalışan araçlara göre elektrikli araçların avantajı, verimlilik, aşınmama ve çift yönlü çalışabilmesidir. İçten yanmalı motorlar enerjinin %30-35 kadar oranını harekete çevirebilirken. Elektrikli arabaların motorları enerjinin %90’ını harekete çevirebilir. Ayrıca elektrikli motorlar fazla ses ya da ısı üretimi gerçekleştirmezler.

Ufak Elektrikli Arabaların Batarya Ömrü Ne kadardır?

Ufak elektrikli araba lithium-ion pillerden oluşan bataryalar ile çalışır. Batarya kayıpları çok fazla yoktur. Elektrikli arabalar üretimlerden alınan örneklerde dahi 200.000 km’de en fazla %10-12 batarya kaybı gözlemlenmiştir.

Leave A Comment