Yolda Fren Balatam Bitti

Yolda fren balatasının bitmesi ile beraber aracın frenleri çalışmaz duruma gelebilir. Bu nedenden dolayı yolda fren balatam bitti diyen kişilerin mutlaka kendilerine en yakın tamirciye gitmeleri ve araçlarını daha fazla kullanmamaları gereklidir. Aracın kullanıma devam edişi, araç sahiplerinin hayatlarını tehlikeye atmalarına neden olabilir.

Konu Başlıkları

Yolda Fren Balatam Bitti, Ne Olur?

Fren balatalarının bitmesi durumunda balataların bağlı olduğu diskler birbirine sürtünmeye ve bir süre sonra da kullanılamaz hale gelirler. Bu disklerin zarar görmesi, aracı doğrudan kullanılamaz hale getirmesinden dolayı fren balatalarının kullanımlarına mutlaka dikkat edilmelidir.

Fren Balatası Ömrü Ne Kadardır?

Fren balatalarının kullanım süresi, araçtan araca göre değişse de her araç için ortalama 45.000 kilometre olarak bilinir. Araçların kullanım durumları ile beraber modellerine ve üretim yıllarına göre de bu ömür 40.000 kilometreye düşebilir veya 50.000 kilometreye çıkabilir.

Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Fren balatalarının kullanım ömürlerinin bitmesi, frenlerin her geçen dün daha az tutulmaya başlaması ile beraber anlaşılır. Araçların frenleri eğer günden güne daha yavaş çalışmaya başlamışlarsa sorunun fren balatalarının bittiği ya da bitmek üzere olduğu anlaşılmalı, bu duruma göre hareket ederek balata değişimi yaptırılmalıdır. Yolda fren balatam bitti diyen kişilerin mutlaka kısa süre içinde balatalarını değiştirmeleri gereklidir.

Fren Disk Ömrü Ne Kadardır?

Araçların disk ömürleri, genel olarak 60.000 kilometreye kadar dayanan ürünlerdir. Ancak fren balatalarının da eskimesi ile beraber bu ömür kısalabilir. Bu nedenle de araçların balatalarının ve disklerinin düzenli olarak kontrol edilmeleri gereklidir.

Bitik Fren Balatası Kullanılırsa Ne Olur?

Bitmiş fren balatalarının kullanılmaya devam edilmesi, aracın çalıştırılmasından sonra fren yaptığı sırada balatalardan değil disklerden yararlanmasına genellikle sebep olur. Bir müddet boyunca diskler ile beraber fren yapılması durumunda da bu diskler yıpranmaya başlar. yolda fren balatası biten araçlar, fren balatalarını yaptırmadıkları süre boyunca da bu diskler üzerinden fren yapacaklarını bilmelilerdir. Metal yüzeye sürtmeleri dolayısıyla balatalar gibi bu diskler de zamanla birbirlerine sürterek erimeye başlar ve sonunda araçlarda sadece metal yüzeyler kalır.

Leave A Comment