Yolda Motorumun Kayışı Koptu

Yolda giderken motor kayışında bir kopmanın yaşanması, aracın hararet yapmasına neden olabilir. Özellikle sıcak havalarda yolda motorumun kayışı koptu durumubu nedenle de daha tehlikelidir. Bununla beraber özellikle eski model araçlarda bu sorunun yaşanması, genellikle subapların kopmasına neden olur. Bundan dolayı da araçlar kullanılamaz duruma gelebilir.

V Kayışı Kopması Maliyeti Ne Kadar Olur?

Motor kayışının kopması, genellikle araç sahipleri için 50 TL civarında bir masraf çıkarır. Araçların diğer parçaları gibi çok masraflı olmayan bu kayış, eğer zamanında değiştirilmez ve kopmasından sonra araç kullanılmaya devam edilirse araç için farklı tehlikelere neden olabilir.

V Kayışı Direksiyon Sertleşmesi Olur Mu?

Motor kayışının kopmasının ardından genellikle direksiyonda bir sertleşme olur. Tutuşta yaşanan bu değişim dolayısıyla kayışın kopması anlaşılabilir. Ancak direksiyon sertleşmesinin tek nedeni motor kayışının kopması değildir. Aracın hidrolik seviyesindeki fazla değişimlerin yaşanması da direksiyonu sertleştirebilir. Bu nedenle de yolda motorumun kayışı koptu durumundan şüphelenen kişilerin araçlarının farklı sorunlarının olup olmamasına karşı dikkatli olmaları gereklidir.

V Kayışı Neden Atar?

V kayışının atma nedenleri, genel olarak kayışın yerine fazla gergin takılması ya da kalitesiz kayış kullanılmasıdır. Özellikle eski model araçlarda kullanılan kayışların orijinal olmaması, çoğu zaman kayışların takılmalarından çok kısa bir zaman sonra atmalarına neden olabilir. Bundan dolayı kayış alınırken mutlaka markasına önem verilmeli, mümkün olduğunca da araçların kendi markalarının kayışlarını kullanmalılardır.

V Kayışı Yerinden Çıktı Ne Yapmalıyım?

Motor kayışının yerinden çıktığını fark ettikten sonra, eğer motor kayışının yerine nasıl takılacağı biliniyorsa, yerine takılmalıdır. Eğer araç sahiplerinin bu konu hakkında bir bilgisi mevcut değilse mutlaka en yakın tamirciye veya servise aracı götürmeleri gereklidir. V ya da motor kayışının yerinden çıkarılmasından sonra hemen takılması gereklidir.

V Kayışı Çekişi Etkiler Mi?

V kayışının çekiş gücü üzerinde etkisi mevcuttur. Yolda motorumun kayışı koptu durumu ile beraber aracın elektrik güçleri kesilecektir. Elektrik sistemi üzerinde yaşanan bu sorun dolayısıyla da genellikle bir süre sonra akünün şarjı biter. Akünün şarjının bitmesi ile beraber de araç kullanılamaz hale gelir.

Leave A Comment