Karda Lastiğim Kayıyor

Lastiklerin karda kaymaları, genellikle karlı ve donlu havalarda, lastikler için olağan durumlar arasında yer alır. Kış lastiği takılması, kışın yolların ıslak olduğu zamanlarda frenin aracı daha iyi tutmasını sağlar. Bu nedenden dolayı da karda lastiğim kayıyor diyen kişilere lastik zincirleri takılması gibi yöntemler tavsiye edilir. Bu yöntemlerin uygulanması ile beraber kolaylıkla lastiklerin kaymaları önlenebilir.

Konu Başlıkları

Kar Lastiksiz Yola Çıkmanın Cezası Nedir?

Kış mevsimlerinde kas lastiği olmadan yola çıkan kişilere kesilen ceza, 2022 yılı itibariyle 846 TL olarak belirlenmiştir. Bu belirlenen ücret, kış mevsimlerinde kış lastiği kullanmayan kamyon, çekici, tanker ve otobüs, kamyonet, minibüs ve otomobiller için geçerlidir. Bu türde kış lastiksiz araç kullanan kişilerin yola çıkmamaları gereklidir.

Lastik Çorabı Nedir?

Lastik çorapları, günümüzde kış mevsimlerinde zincir yerine kullanılmaya başlayan ve lastiklerin kaymalarını engelleyen ürünlerdir. Lastik çorapları, günümüzde genellikle binmek amacı ile kullanılan araçlar için kullanılır. Bu ürünlerin kullanımı, özellikle donun fazla olduğu bölgelerde çokça gerçekleştirilir. Kullanımlarının zincirden daha kolay olması sebebiyle lastik çorapları, karda lastiğim kayıyor diyenbirçok kişi tarafından çokça tercih edilen bir ürün olsa da zincirin yerini tutmaz.

Çivili Lastik Nedir?

Yüzeyinde çivilerin olduğu lastikler, günümüzde çivili lastik olarak bilinirler. Bu ürünler, dağlık ve kar ile donun çok olduğu yerlerde kullanılan ürünlerdir. Çivili lastikler, kış şartlarında yolda olan kar ve dona karşı daha sağlam bir tutuş sergilemelerinden dolayı kullanılırlar. Ancak günümüzde ülkemizde bu ürünün kullanımı yasaklanmıştır. Yola zarar vermesinden dolayı kullanımı kısıtlanmış ve yasak olmasına rağmen bu ürünü kullanan kişilerin yollara verdikleri zararları karşılamaları talep edilmiştir.

Kaygan Yolda Ne Yapılmalı?

Kayan yolda yapılması gereken en önemli şeylerden biri, arabanın normal zamanlara göre daha nazik bir şekilde kullanılmasıdır. Sürekli olarak gaza ve frene basmak yerine yavaş hareketler ile araç kullanımı gereklidir. Bu kullanım ile beraber kişilerin mutlaka direksiyon hakimiyetini her zamankinden daha iyi ve dikkatli şekilde sağlanması zorunludur. Hızlıca gaza ya da frene basılması ile beraber karda lastiği kayan kişiler kaza yapabilirler.

Leave A Comment