Lastik Üretim Yılı Nerede Yazar?

Lastik üretim yılı öğrenmek için lastiğin yan tarafında bulunan DOT diye başlayan koda bakmaktır. Bu kodun sonunda bulunan 4 rakam lastiğin üretim tarihini gösterir. Bu 4 rakamdan ilk iki rakam üretim haftasını sonraki iki rakam ise üretim yılını verir.

Kaç Yıllık Lastikler Alınmalı?

Lastik kullanımı göz önünde bulundurulduğunda lastik ömrü yaklaşık 5 yıldır. Bu yüzden lastik alırken lastik üretim yılı bakılmalı ve 5 yılı geçen lastikler tercih edilmemelidir.

Lastikler Nasıl Saklanmalıdır?

Lastik ömrüne etki eden önemli faktörler  lastiklerin saklandığı koşullardır. Lastik değişimi gerçekleştikten sonra kaldırılacak olan lastik öncelikle temizlenmelidir. Temizleme işleminin ardında lastiğin konulacağı yerin kuru, fazla ve hatta mümkünse hiç güneş almayan ayrıca serin bir yer olmasına dikkat edilmeli. Lastikler plastik bir torbada saklanabilir ancak torbanın hava geçirmemesi önemlidir. Saklanacak olan lastikler konulacağı yere yatay ya da dikey olarak yerleştirilmelidir. Ayrıca lastikler ozon, yağ ya da yakıt gibi kimyasallar temas etmemelidir.

Lastik Ömrü Biter mi?

Araç lastikleri son kullanım tarihi olan materyal değiller. Lastiklerin üstünde üretim yılı bulunur ancak son kullanım yılı tabi ki bulunmaz. Araç lastikleri kullanım şekillerine, kullanım şartlarına ve kullanım sürelerine bağlı olarak aşınırlar. Lastikte gerçekleşen bu aşınma aracın yol tutuşunu fazlaca etkiler hatta yok olmasına sebep olabilir. Bunun dışında aşınmadan kaynaklı lastikte delinme veya yırtılma görülebilir. Bu durumlarda lastik yenilemek hayati önem taşır. Bunun dışında araç lastiklerinde göze çarpan önemli bir şekil bozukluğu ya da farklı hasar olursa veya diş gibi derinliği uygunsuz olursa yine değişiklik gerekebilir. Eğer lastikler uygun koşullar sağlanarak saklanır ve uygun şekilde kullanılırsa ömrü 10 yıla kadar uzar.

Leave A Comment