Stepne Nasıl Çıkar?

Stepnenin yerinden çıkabilmesi için araçlarda stepne için ayrılmış olan yerin kontrol edilmesi gereklidir. Stepne yeri, her araca göre değişiklik gösterir. Bu nedenle de stepneyi çıkarmak isteyen kişilerin araç türlerine göre stepnelerin konumlarını öğrenmeleri zorunludur. Bazı araçlarda stepne herhangi bir şey ile sabitlenerek kapatılmaz. Ancak bazı araçlarda mutlaka stepne sabittir ve lastik değiştirme araçları kullanarak yeri gevşetildikten sonra yerinden çıkarılabilir.

Yedek Lastik Nerede Olur?

Araçların konduğu lastiklerin konumları, değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle, jip ve diğer yüksek araçlar dışında bagajda yer alan zeminin altında yer alır. Bunun dışında bagaj kapağının arkasında yedek lastik için yerleştirilmiş ayrı bir yer mevcuttur.

Stepne Mekanizması Nedir?

Stepne mekanizması olarak bilinen alet, yedek lastiğin araca sabitlenmesini sağlayan bir üründür. Stepne mekanizması olmazsa lastiklerin bagajda konumlanabilmesi sağlanabilir ancak araç hareketi sağlandıkça bu mekanizma olmadığından dolayı lastik de sağa sola hareket edecektir. Stepneyi çıkarmak için bu mekanizmanın da yerinden sökülmesi gereklidir.

Mercedes Stepne Neden Yok?

Mercedes marka araçların stepneleri, güncel olarak üretilen araçlarda ihtiyaç duyulmadığından dolayı konulmaz. Yeni üretim Mercedes model araçların lastikleri, araca monte edildikten sonra üzerlerine bir sıvı sıkılır. Bu sıvı da lastiklerin patlaması veya farklı durumlardan dolayı değiştirilme ihtiyacını ortadan kaldırır. Mercedes marka araçların lastikleri yarılmadığı sürece yedek lastik ihtiyaçları da olmaz. Bundan dolayı yeni araçlarda stepneye bir yer bırakılmaz.

Yedek Lastik Kaç Km Gider?

Yedek lastiğin kullanılabileceği yol miktarı, araç kullanımına ve gidilen yola göre değişiklik gösterir. Yedek lastik olarak kullanılan lastiklerin daha uzun kullanılabilinmesi için servis çalışanları maksimum 80 km hızla aracın kullanılması gerektiğini söylerler. Yedek lastiklerin kullanılmakta olan diğer lastiklerden teknik olarak bir farkı yoktur. Bu nedenle de lastik patlamadığı ya da açılmadığı sürece kullanılmaya uygundur.

Stepneye Ne Kadar Hava Basılır?

Arabaların yedek lastiklerine basılabilecek olan maksimum hava, 4,1 bar olarak belirlenmiştir. Stepneyi çıkardıktan sonra, eğer yeteri kadar havası mevcut değilse mutlaka bir lastikçi ya da tamircide hava basılmalı ancak belirlenen değer de aşılmamalıdır.

Leave A Comment