Yazlık Lastiği Ne Zaman Takılır?

Araçlarda yazlık lastiklerin kullanılmaya başlanması gereken tarihi 1 Nisan itibaridir. Bu tarihten sonra sürücülerin güvenli seyahat etmeleri için kış lastiklerini yaz lastikleri ile kesinlikle değiştirmesi gerekir. Yazlık lastiği sıcak iklim koşullarına ve özellikle yaz tatili için gidilen uzun yollarda daha güvenli ve iyi bir performans gösterir.

Yazlık Lastiği Özellikleri Nelerdir?

Yaz lastiklerinin özellikleri, bloklardır. Lastik üzerinde bloklar vardır bu blokların kanalları ise kalın ve kısadır. Lastiğin üzerinde bulunan dişin desenleri ve bileşiminde yer alan kauçuk aracın yola iyi yapışmasını yani tutunmasını sağlar. Diş desenlerinin kış lastiğinde bulunan desenlerden farkı daha az oyuklu olmasıdır. Böylece kauçuk yola daha fazla temas eder. Yazlık lastiklerde yuvarlanma direncinin daha düşük olması da yakıt avantajı sağlar. Çünkü yazın ki yol şartları kış lastikleri gibi fazladan çekiş gücü ya da fren özelliği istemez.

Yaz lastikleri sıcaklığın yüksek olduğu mevsimlerde neredeyse yüzde 40 oranında daha kısa mesafede durabilir. Hava koşullarının karlı ve buzlu olduğu durumlarda yaz lastikleri yol için uygun değildir. Hava sıcaklığının 7 derecenin altına düşmesi ile kauçuk maddesi özelliğini kaybetmeye başlar ve lastikte sertleşme görülür. Sertleşen lastik yola tutunma özelliğini azalarak kaybetmeye başlar. Ayrıca yaz lastiği performans olarak kış lastiğine oranla daha sessiz bir yumuşak yapıya sahiptir.

Yazlık lastikler ılıman iklim koşullarına uyumlu olması hali ile dört mevsim lastiklerine daha çok benzemektedir. Bu lastiklerin yapısı yazın yüksek sıcaklıklarına daha elverişli olacak şekilde hazırlandığı için düzensiz yıpranmalara karşıda daha dayanıklıdır. Lastik değişim zamanı geldiğinde otomobilde bulunan 4 lastikte yazlık lastik ya da 4 lastikte kışlık lastik olmalıdır. Değişimden sonra aracın muhakkak rot-balans ayarı yapılmalıdır. Eğer uzun yola çıkılacaksa aracın yazlık lastiği bakımları yapılmalıdır.

Leave A Comment